Zadbaj o swoje stopy

Jeśli Twoje stopy są w dobrej formie, wyglądają bardzo seksownie zaś Twój chód staje się lekki i pełen gracji. Kondycja stóp jest jednak ważna nie tylko dla urody, chodzi także o zdrowie. Na naszych podeszwach zlokalizowanych jest około siedem tysięcy zakończeń nerwowych (receptorów) połączonych ze wszystkimi narządami ciała: sercem, nerkami, żołądkiem… poświęć więc chwilę uwagi własnym stopom, bo ich dobra forma jest warunkiem sprawnego funkcjonowania całego organizmu.

zadbaj o stopyPękające pięty?

To oznaka, że Twoje stopy potrzebują kąpieli oraz dobrego natłuszczenia. Gruba i twarda skorupa na piętach tworzy się najczęściej latem. Nie odpowiadają jednak za to zaniedbania pielęgnacyjne, lecz chodzenie w klapkach lub sandałach. Takie buty nie mają zwykle miękkich wkładek (lub mają, ale bardzo cienkie), dlatego podczas chodzenia twardy plastik uderza w pietę. Dla receptorów znajdujących się na podeszwach stóp to informacja, że skóra została zaatakowana przez „najeźdźców”. W wyniku reakcji obronnej naskórek powiększa się i staje się coraz twardszy. Im warstwa ochronna jest grubsza, tym łatwiej dochodzi do powstawania bolesnych pęknięć.

Stopy zagoją się jeśli 2-3 razy w tygodniu będziesz moczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem takich ziół jak kora dębu lub szałwia. Zioła te odkażają oraz przyspieszają w gojeniu się ran. Dobrze zrobi tez nogom kąpiel w rozgotowanym siemieniu lnianym, które łagodzi podrażnienia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s